Pohjala Tehas – Tallinns ”Christiania” – fast utan droger!

Dela inlägget:

Pohjala Tehas – ”norra fabriken”- är en gammal gummifabrik i Tallinn som numera blivit ett kulturcentrum. ”Som Christiania – fast utan droger” beskrev en bartender detta som – och tipsade om att vi borde åka hit. Så det gjorde vi såklart! Jag älskar denna typ av ställen där man tar gamla övergivna industrilokaler och gör något kul av dem. Utan att helt riva ner och bygga nytt – istället hitta det intressanta i det som redan finns på platsen.

Pohjala Tehas ”norra fabriken”

Vi tog en taxi hit, men kan kan även ta spårvagn från centrala Tallinn. Längst köer denna soliga söndag var det till bageriet, som hade massor som såg smarrigt ut. Det grova, mörka estniska brödet vi fått till varje måltid här är verkligen så gott!

Synd att vi just ätit en hotellfrukost och hade en brunchbokning! Denna dag var det soligt och varmt ute, men är det ruggigare finns flera stora växthus man kan fika i!

Hit kan man med fördel även komma en eftermiddag då fler barer och restauranger är öppna. Men även en söndagsförmiddag var galleriet öppet, en kul utställning på temat recycling.

Detta är kanske inte det ställe man börjar sin sightseeing med. Men, när man sett allt man vill i Tallinns Old Town och gjort de utflykter man planerat och har en oplanerad söndagsförmiddag var detta en kul utflykt!

1 kommentar

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Champagnelunch med Alexandre Bonnet 

Det finns lunchinbjudningar som man bara inte kan tacka nej till. Som en champagnelunch med Alexandre Bonnet. När...

Åland på 24 timmar – alla mina tips

Vill du göra en minisemester från Stockholm är Åland ett riktigt bra val. Smidig färja över som bara...

Gästspel med Stefan Ekengren hos Albrektsson Gastronomic

Älskar du riktigt bra mat, fina viner och att sitta nära kockarna när maten lagas? Då är det...

Häxor, plommonsnaps och alpvyer – några magiska dagar i Zams/Landeck

Efter ett par underbara dagar i Gastein satte vi oss på tåget och rullade västerut i Österrike, ner...