Lunchtips – Gastrologiks bakficka Speceriet

Dela inlägget:

Lyxkrogen Gastrologik på Artillerigatan 14, har en backficka i form av Speceriet, en liten avslappnad, mysig restaurang som bland annat serverar riktigt bra luncher.

Dagens för 135:- och så ett par a la-carte alternativ om man vill dra på lite mer. 135:- är ju förvisso ganska mycket för en dagens lunch inklusive bröd och smör, där det ingår varken dryck (förutom vatten) eller kaffe, men det är faktiskt värt det här.

Just när vi var här såg jag att sällskapet bredvid oss hade tagit in kycklingen som såg så god ut att jag körde på detta alternativ. Fantastiskt mört kött, krispig sallad och en stor portion hemlagad majonäs, grymt!


  
 Speceriet har även öppet på kvällarna för middag och då de inte tar bokningar är detta ett bra middagsval om man spontant vill gå ut och äta.

 

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Läs mer

En dag i Oostende i Flandern – sommarstad vid havet

Mitt första stopp på min pressresa i Flandern var Oostende, en stad vid kusten som är en populär...

Hästräka – en delikatess i Flandern med 500-årig historia

Att fånga hästräkor vid kusten i Belgien har en lång tradition. Numera sker den mesta fångsten med trålare,...

Flanders Finest 2023 – 12 stjärnkockar lagar sina signaturrätter

Flanders Finest 2023 - det är tredje gången som detta matevenemang arrangeras i Flandern - en region i...

Hooja sour – Fredagsdrinken med banan, melon, kiwi och citron

Ända sedan jag hörde Hoojas "Banan, melon, kiwi och citron" har jag varit sugen på att se hur...