Dag 3 – Madame Tussauds

Dela inlägget:

Madame Tussauds känns som en given attraktion i London men har fått utstå hån i de guideböcker vi hade med oss. Vi var dock sugna på ett besök och det överträffade klart förväntningarna. Så långt från ett stelt vaxmuseum man kan komma!

 

I det första rummet vi gick in i hamnade vi mitt i ett Hollywood-mingelparty, med hög partymusik och kändisar utplacerade i lokalen bland alla besökare. Väldigt kul grepp! Sedan fortsatte turen i sektioner med olika teman som sport, filmstjärnor och popartister. Överallt fick man gärna fota sig ihop med sina favoritkändisar och det var faktiskt riktigt kul!

Besöket avslutades sedan med en kort 4d-film – Marvel Super Heroes!

Tips: 
boka biljetter online i förväg till Madame tusseadys. Klart värt att betala lite extra för att slippa stå i den vanliga kön. Om ni trots allt inte köper biljetter i förväg – var beredd på lång. Om möjligt, ställ dig i kön med en kaffe en timme innan de öppnar eller kom i slutet på dagen.

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Bästa glöggen 2023 – vi testar 5 olika

Vilken är den bästa glöggen 2023? När man bjuder in till adventsfika vill man såklart bjuda på en...

Winter Margarita – Fredagsdrinken är en vintervariant av denna sommarklassiker

Gillar du drinken Margarita kommer du älska en Winter Margarita. Samma goda smaker av sött, salt och surt...

Guide till Koh Samet 2023 – stränder, hotell och tips

Guide till Koh Samet! Är du sugen på en semester på en av Thailands absolut vackraste öar? Då...

Afternoon Tea på La Tour med fransk touch

I lördags testade jag La Tour's nya Afternoon Tea med fransk touch - och detta var en lunchupplevelse...