På Tsukiji fish market – andra försöket!

Dela inlägget:

Jag verkar ha anpassat mig till tiden här nu, sov bra ändå till kl 08. För sent att åka och se fiskauktionen, men det är mer värt med fyra timmars sömn… Tog tunnelbanan från hotellet till Tsukiji och in på marknaden.

Kul att man som turist får gå in på denna grossistmarknad, som ska vara världens största fiskmarknad. Väldigt högt tempo nu, så jag kan tänka mig att det är extremt på morgonen. 

Galna truckförare kör åt alla håll så det gäller att se sig för…

Hade planer på att äta tidig lunch på Sushi Dai, men det var lite väl lång kö redan kl 10 (minst 3 timmar) så jag ställde mig istället i kö på ett annat ställe som såg bra ut. Här var det bara 20-30 min kö så det är ok.
Supervarmt och soligt idag, så vi i kön får låna paraplyer som skydd mot solen.

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Läs mer

Brooklyn Lager 35 år – ikonen Garrett Oliver till Stockholm

Brooklyn Lager är en öl med rötterna djupt förankrade i stadsdelen Brooklyn, New York City. Denna öl har...

Saker att göra i Golfe de Morbihan – 10 tips

Golfe de Morbihan - en stor vik på Bretagnes västra kust. Para 2,5 timmar med tåg från Paris...

Negroni Sour – Negroni och whisky sour i ett

Negroni Sour är en drink där man tar det bästa från en Negroni och lägger till syra, sötma...

Hotell i Golfe de Morbihan – fyra tips

Under min knappa vecka i Golfe de Morbihan i Bretagne (Frankrike) bodde jag på tre olika hotell -...