Restaurant Aira – Tommy Myllymäkis nya restaurang på Djurgården

Dela inlägget:

Uppdaterat febuari 2023: Nu har jag äntligen testat Aira! Läs det nya reportaget istället – som, ni hittar här.

I veckan öppnade bordsbokningen till Restaurant Aira – Tommy Myllymäkis nya restaurang på Djurgården. Alla bord bokades upp i ett nafs och redan nu är det helt fullbokat både för lunch och middag så långt bokningen sträcker sig – 2 månader fram i tiden.

På Restaurang Airi kommer det erbjudas både en avsmakningsmeny för 2500:- per person, samt a la carté med rätter mellan 300-900:-

Boka bord på Restaurant Aira

Vill man boka bord går man in på Airas hemsida. Nya bord släpps klockan 10.00 2 månader fram i tiden.

Restaurang Aira

Öppettider Restaurang Aira:

Lunch: Onsdag till Lördag 12.00-13.30
Middag: Tisdag till Lördag 17.30-20.30
Bar: Tisdag till Lördag 17.30-20.30

Airas webbsida hittar ni här.

Mer om Aira

Namnet Aira:

– Det tog en evighet att komma på namnet. Vi lekte länge med bokstäver för att hitta rätt känsla, och till slut kom vi på Aira. Det är ett äldre finskt kvinnonamn men det betyder ingenting. Det finns en växt som heter så på latin och det har säkert någon annan betydelse som vi inte känner till, men vårt namn bygger varken på växten eller något okänt ord. Jag ville ha ett sådant namn för att successivt kunna fylla det med innehåll och nya associationer.

Tommy Myllymäki, intervjuad i Café

Ambitiös satsning:

Tillsammans med Frantzén är detta en av viktigaste satsningarna som gjorts på restaurang i modern tid i Sverige. PG Nilsson vill skapa en restaurang med världsrykte. Det här kan mycket väl bli en värdig efterföljare till Fäviken, dit folk vallfärdade för att få en helhetsupplevelse.

White guides grundare Mikael Mölstad i SVD

Snapshots från Aira

Är man nyfiken på Aira finns några bilder på krogens nyöppnade instagramkonto, där man kan följa bygget och se lite av inredningen av restaurangen.

Så sugen på att testa maten här, nu gäller det bara att lyckas boka ett bord!

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Läs mer

En dag i Oostende i Flandern – sommarstad vid havet

Mitt första stopp på min pressresa i Flandern var Oostende, en stad vid kusten som är en populär...

Hästräka – en delikatess i Flandern med 500-årig historia

Att fånga hästräkor vid kusten i Belgien har en lång tradition. Numera sker den mesta fångsten med trålare,...

Flanders Finest 2023 – 12 stjärnkockar lagar sina signaturrätter

Flanders Finest 2023 - det är tredje gången som detta matevenemang arrangeras i Flandern - en region i...

Hooja sour – Fredagsdrinken med banan, melon, kiwi och citron

Ända sedan jag hörde Hoojas "Banan, melon, kiwi och citron" har jag varit sugen på att se hur...